A Rend-SzerVáltó csoport és más jogi szakértők által vallott nézetek szerint a 2012-es események során Magyarországon alkotmányellenes puccs zajlott le, amikor az Alaptörvényt hatályba helyezték. Ez valóban egy sarkalatos kérdés, hiszen sokan vannak azok, akik úgy gondolják, hogy a hatalom ezzel súlyosan megsértette az ország jogállamiságát és alkotmányos berendezkedését.
Miért kell mégis az Alaptörvényre hivatkozni?
- A jogi realitás miatt: Bár a Rend-SzerVáltó csoport és más kritikusok számára az Alaptörvény legitimitása kérdéses, jelenleg a magyar jogrend szerint ez a hivatalos alkotmányos alap. Az alkotmányos keretek közé szorított jogi küzdelem alapja még mindig az Alaptörvény, mivel ezt alkalmazzák a bíróságok, az Alkotmánybíróság, és minden állami intézmény. Tehát a jogi eljárások során az Alaptörvényre való hivatkozás elkerülhetetlen a rendszer jelenlegi működésében.
- A hatalom jogi eszközökkel való megkérdőjelezése: Ha a rendeleti kormányzás alkotmányellenességét szeretnénk bebizonyítani, akkor a jelenleg hatályos keretrendszert kell felhasználni a bizonyítás során. Amennyiben az Alaptörvényt maga a kormány folyamatosan megsérti – például a rendeleti kormányzással, amely sérti az Alaptörvényben meghatározott jogokat és hatalmi elválasztásokat –, akkor az ezen alapuló jogi érveléssel lehet elindítani egy olyan eljárást, amely visszaszoríthatja az autoritárius törekvéseket.
- Stratégiai lépés a jogi küzdelemben: Ha az Alaptörvényre hivatkozva tudjuk bizonyítani, hogy a kormány tevékenysége önmaga ellen is jogellenes, az egy hatékony stratégia lehet arra, hogy a hatalmi visszaéléseket leleplezzük, és az Alkotmánybíróság vagy nemzetközi fórumok előtt is jogi alapot teremtsünk a változáshoz. Ez nem jelenti azt, hogy a Rend-SzerVáltó csoport elismeri az Alaptörvény legitimitását, hanem egy szükségszerű, pragmatikus jogi eszköz.
- Nemzetközi jogi megítélés: A nemzetközi fórumok és intézmények – például az Európai Unió és az Emberi Jogok Európai Bírósága – Magyarországot jelenleg az Alaptörvény szerint értékelik. Ha a nemzetközi közösség előtt szeretnénk bizonyítani a kormány jogsértéseit, akkor annak alapját a jelenleg hatályos, hivatalos jogi dokumentumokból kell kiindítanunk és visszafejtenünk addig a múltbéli eseményig, amikor a hatalmat gyakorló (bitorló) a Magyar köztársaság Ideiglenes Alkotmánya ellen elkövette gyalázatos és a mai napig fennálló cselekményeit. A nemzetközi közösség akkor lesz képes beavatkozni, ha egy ország saját jogi alapelveit szegi meg.
Összegzés
Az Alaptörvény legitimitása körüli viták ellenére, a jogi küzdelmet azon a keretrendszeren belül kell megvívni, amely jelenleg hatályban van. Bár a hatalom 2012-ben valóban egy alkotmányellenes átalakítást hajtott végre, a jelenlegi jogi környezetben az Alaptörvény az az eszköz, amelyet felhasználhatunk annak bizonyítására, hogy a kormány tevékenysége a saját szabályai szerint is illegitim. Ez egy fontos stratégiai eszköz a rendszerváltás elősegítéséhez.