OSZD MEG MÁSOKKAL!

ÁRVÍZ SÚJTJA MAGYARORSZÁGOT – MIT TEHETÜNK A FELHALMOZÓDOTT VÍZMENNYISÉGGEL?

Az árvízhelyzet ismét komoly problémákat okoz Magyarországon. Az áradások nemcsak anyagi károkat okoznak, hanem életveszélyes helyzeteket is teremtenek, és súlyosan veszélyeztetik az ország gazdasági és társadalmi stabilitását. Az elmúlt évtizedek során többször is tapasztaltuk, hogy a folyók áradása milyen komoly pusztítást végezhet, ám a politikai vezetők és a döntéshozók mindeddig nem tettek érdemi lépéseket az árvízvédelem fejlesztésére. A jelenlegi helyzet újra felveti a kérdést: hogyan lehetne a felhalmozódott vízmennyiséget kezelni, hogy ne csak a károkat enyhítsük, hanem egyúttal hasznosítsuk is?

🌍 Vízgazdálkodási rendszerek fejlesztése

Az árvíz során felgyülemlett víz egy része értékes erőforrás lehetne, ha megfelelő tározókba és védelmi rendszerekbe terelnénk. Az ilyen víztározók nemcsak az árvízkárok csökkentésére szolgálnának, hanem aszályos időszakokban is segítséget nyújthatnának a mezőgazdaságnak és a környezetvédelemnek. Az elmúlt években többször is tapasztalhattuk, hogy az időjárás szélsőségei – az aszályok és a heves esőzések – egyre nagyobb gondot jelentenek. A víztározók nemcsak az áradások kockázatát csökkentenék, hanem a hosszabb távú vízmegőrzést is biztosíthatnák.

A megfelelő vízgazdálkodási infrastruktúra kiépítése lehetőséget teremtene arra, hogy a mostani árvízek idején elveszett vízhasználati potenciált megtartsuk, és a vízgazdálkodást fenntarthatóvá tegyük a jövőre nézve.

💧 Természetes árterületek visszaállítása

Az egyik legfontosabb lépés, amit a döntéshozóknak meg kellene tenniük, a folyók természetes árterületeinek visszaállítása. Ezek a természetes árterületek a múltban segítettek a folyók vízszintjének szabályozásában, és lehetővé tették a víz természetes elvezetését. Az elmúlt évtizedekben azonban ezeket a területeket elhagyták, beépítették, vagy mezőgazdasági termelés alá vonták, ami megnövelte az árvízveszélyt.

A természetes árterek visszaállítása nemcsak a vízszint szabályozásában segítene, hanem javítaná az ökológiai egyensúlyt is. A visszaállított árterületek élőhelyet nyújtanának számos állat- és növényfajnak, és hozzájárulnának a biodiverzitás növeléséhez. Ezzel párhuzamosan csökkentenék az árvízi károk mértékét, hiszen ezek a területek képesek lennének befogadni a nagy mennyiségű vizet.

🏗️ Modernizált csatornahálózatok és vízelvezetési rendszerek

A csatornahálózatok és a vízelvezetési rendszerek modernizálása és bővítése kulcsfontosságú a víz okozta károk csökkentésében. Magyarország számos régiójában a vízelvezetési infrastruktúra elavult, és nem képes megbirkózni a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadékkal. Ennek eredményeként belvíz alakul ki, ami nemcsak az épületeket és a termőföldeket károsítja, hanem az utak és a közlekedési infrastruktúra romlását is okozza.

Egy modern vízelvezetési rendszer kiépítése nemcsak a belvízproblémákra jelentene megoldást, hanem az árvízkárok enyhítésében is segítene. A fejlett csatornahálózatok és vízelvezetési rendszerek képesek lennének gyorsan és hatékonyan elvezetni a fölösleges vizet, megelőzve ezzel a jelentős károkat.

🌱 Környezetbarát várostervezés

A városokban is komoly problémát okozhat a hirtelen lezúduló esőzés, amely elönti az utakat, aluljárókat, és komoly közlekedési fennakadásokat okoz. A várostervezés során a jövőben nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a vízmegtartó területek, esőkertek és zöldtetők kialakítására. Ezek a megoldások nemcsak a víz lassú elvezetését biztosítanák, hanem esztétikai és környezeti előnyöket is nyújtanának.

A zöld várostervezési megoldások csökkentenék az árvízveszélyt a városi területeken, és javítanák az életminőséget is. Az ilyen projektek hosszú távon jelentős költségmegtakarítást eredményeznének, hiszen megelőznék a nagyobb károk kialakulását.

Miért nem tettek semmit az elmúlt évtizedekben?

Jogosan merül fel a kérdés: ha mindezek a megoldások léteznek, miért nem történt előrelépés az árvízvédelem terén? Az elmúlt 35 év során számos kormány került hatalomra, de egyik sem tett érdemi lépéseket az árvízvédelem fejlesztésére. Pedig már 2013-ban a nagy dunai árvíz megmutatta, hogy „azért a víz az úr”. Az akkori árvíz után elvárható lett volna, hogy komoly reformok induljanak az árvízvédelem terén, de ez nem történt meg.

Az egyik legfőbb probléma, hogy a politika gyakran a rövid távú célokra koncentrál, és nem hajlandó befektetni a hosszú távú, költséges, de elengedhetetlen infrastrukturális fejlesztésekbe. Ehelyett csak a látszatintézkedésekre és a PR-fogásokra helyezik a hangsúlyt, ahelyett hogy valódi megoldásokat keresnének.

Mit tehetünk?

A megoldások tehát adottak. A felhalmozódott vízmennyiség hasznosítására, a modernizált vízgazdálkodási rendszerekre, a természetes árterek visszaállítására és a zöld várostervezésre való áttérés mind segítene megelőzni a katasztrófákat. De a változás csak akkor jöhet el, ha a kormányzat végre felismeri, hogy hosszú távú, fenntartható megoldásokra van szükség, nem pedig rövid távú politikai érdekek kiszolgálására.

A mostani árvíz ismét figyelmeztet minket arra, hogy az árvízvédelem fejlesztése elengedhetetlen. A jövő generációi érdekében itt az ideje, hogy felelősen cselekedjünk, és ne várjuk meg, hogy a természet ismét figyelmeztessen minket arra, hogy „azért a víz az úr”.

 

MIÉRT RENDSZERVÁLTÁS

Az elmúlt 34 év során Magyarországon fokozatosan kialakult egy olyan politika vezérelt rendszer, amely a valódi cselekvés helyett a hatalom fenntartására koncentrált. Az árvízvédelem és számos más stratégiai terület, mint az egészségügy, az oktatás vagy a gazdaság, nem szakmai döntések, hanem politikai érdekek mentén alakultak, így a fejlődés helyett stagnálás és hanyatlás jellemzi őket. A NER keretein belül pedig az elmúlt évtizedek politikája teljesen alárendelte magát a hatalom megőrzésének.

Ez a rendszer képtelen valódi megoldásokat nyújtani, hiszen a politika önös érdekei akadályozzák a hosszú távú, fenntartható fejlesztéseket. A jelenlegi helyzet csak tovább súlyosbítja az ország problémáit, és világossá vált, hogy a politikai elit képtelen az érdemi változásokra.

Ezért van szükség egy tényleges rendszerváltásra. A mostani politikai elit teljes leváltásával lehetőség nyílna arra, hogy egy szakértői alapokon nyugvó, felelős döntéshozatal vegye át a hatalmat, amely a köz érdekét, és nem a hatalom megtartását tartja szem előtt. Csak így születhet valódi változás, amely képes Magyarországot újra fejlődő pályára állítani.

 

Szerző: K.J.